Portské víno Burmester Tawny 10 Years Old

Značka: Burmester

Vytříbené mladší datované Tawny pro milovníky oříškových chutí. V pevném papírovém tubusu se hodí jako pěkný dárek.

Dostupnost Skladem
Kód: 0101007
865 Kč 1 153,33 Kč / 1 l
Portské víno Burmester Tawny 10 Years Old
Značka: Burmester

Svěžest z dubových sudů

Dalo by se o něm říct, že je stále mladé. Mezi datovanými Tawny bude pořád ještě za "juniora", neboť je pečlivě namícháno z portských vín o průměrném věku teprve 10 let. Milerádo však udělá společnost těm, kteří mají rádi portská vína zrající ve dřevě pro jejich kořenité a oříškové chutě a vůně.

Charakterové vlastnosti

Barva

Na první pohled zaujme zlatohnědou barvou s jantarovými odlesky na okrajích ve skleničce

Vůně

V nose ucítíš středně výraznou vůni rozinek a lískových oříšků

Chuť

Tím, že je víno svěží a bohaté na kyselinky, jeho chuť je plná sušeného ovoce, zralých třešní, rozinek nebo vanilky. V dlouhém závěru přichází jemná chuť smetany a pražených mandlí.

Technické detaily

Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinto Cão, Tinta Barroca
Objem alkoholu: 20 %
Objem kyselin: 4,53 g/l
pH: 3,56
Objem zbytkového cukru: 113 g/l
Uzávěr: T-cork
Winemaker: Carlos Alves
Stáhni si technický list v PDF (EN)

Vinifikace

Víno vysoké kvality vyrobené smícháním portských vín různých ročníků hroznů ze starých vinic. Každé z těchto vín zrálo v dubových sudech po různou dobu, přičemž průměrné stáří všech vín ve směsi určuje stáří na etiketě. V tomto případě přibližně 10 let. Výsledný blend představuje typické senzorické vlastnosti dané stárnutím ve dřevě.

Hrozny jsou ručně sbírány během srpna a září. Jakmile jsou odstopkovány a jemně rozdrceny, macerují se tak, aby se ze slupek extrahovala jejich rubínová barva, třísloviny a aroma.

Následná fermentace probíhá za kontrolované teploty 28 - 30 °C v nerezových nádržích. Jakmile je dosaženo potřebných hodnot sladkosti a teploty (Baumé čísla), přidává se do rmutu 77% vinná pálenka.

Tento úkon zastaví přirozené kvašení a tvoří se základ pro budoucí fortifikované víno.

Během své 250leté historie Casa Burmester zdokonalila klasický proces míchání vín a toto je nádherný příklad její odbornosti - sází na komplexitu a bohatost podnětů pro všechny Tvoje vjemy.

S čím je Burmester Tawny 10 Years Old nejlépe ochutnat?

Jsi příznivcem foie-gras? Tak portské víno Burmester Tawny 10 Years Old tuhle pochoutku povýší až do nebes. Chutná báječně se slanými pokrmy jako jsou zvěřinové paštiky nebo čerstvý kozí sýrem Chèvre. Avšak výborně ladí také se sušeným ovocem, karamelovými dezerty či švestkovým koláčem. Je také dobrou volbou pro kombinace s čokoládovými brownies a pistáciovou zmrzlinou.

Libuješ si v kombinování chutí? Přečti si článek S čím chutná portské.

Quinta de Arnozelo - místo, kde vznikají portská vína značky Burmester:

Servírování a uchovávání

Burmester Ruby si nejlépe vychutnáš při teplotě 14 - 16 °C. Víno skladuj v chladu a suchu, chráněné před slunečním světlem a kolísáním teplot. Láhev nech ve svislé poloze - postupem času se na jejím dně může vytvořit sediment, který však není na závadu. Po otevření láhve doporučujeme víno spotřebovat do 2 - 5 měsíců.

Ocenění

 Burmester-Tawny-10-Years-Old-Awards

Jak hodnotí Burmester Tawny 10 Years Old odborníci

92 bodů od Jamie Goode z blogu WineAnorak.com
91 bod na americkém odborném webu Wine Enthusiast Magazine
91 bod ve Wine Spectator Magazine
90 bodů na americkém odborném webu Wine & Spirits Magazine
86,3 bodu na serveru CellarTracker.com
17 bodů na portugalském odborném serveru Vinho Grandes Escolhas
16,5 bodu v portugalském magazínu Revista de Vinhos
15,5 bodu od britské vinařské kritičky Jancis Robinson
Zlatá medaile na International Wine & Spirit Competition 2014
Zlatá medaile na Vinalies Internationales 2006

O výrobci Burmester

Počátky historie vinařského domu Burmester sahají do roku 1730, kdy v Londýně Henry Burmester, původem Němec, a John Nash založili obchodní společnost, kde bylo hlavní komoditou obilí.

Zanedlouho se firma Burmester & Nash začala orientovat více na portská vína a v roce 1950 jím už plně zásobovala britské a evropské trhy.

Na konci 18. století se pod Henrym Burmesterem mladším a jeho syny Fredrickem a Edwardem mění na H. Burmester & Sons. 

Napoleonova invaze do Portugalska na začátku 19. století přiměla Fredericka – prominentního bankéře v Londýně – opustit své zájmy v této zemi. Protože neměl žádné dědice, byla od 30. let 19. století přizvána německá větev rodu. Později značku provozovaly rodiny Burmester a Gilbert, kdy Gilbert byl představen jako dceřiná značka.

V roce 1999 koupil Burmester producent korku Amorim, který značku prodal skupině Sogevinus (vlastníci Cálem, Kopke, Barros a další).

Názor Vaška z Oporto.cz

Vasek-burmester-nazor-titulka-1

Portské víno Burmester Tawny 10 Years Old má rozhodně ambice stát se vítaným kouskem v rodinné vinotéce. Je pořád ještě mladé, ale rádo se stane otevřenými dveřmi ke starším datovaným Tawny. Díky němu snadněji pochopíš další rozdíly mezi 20, 30 a 40letými sourozenci. Vložené v elegantním tubusu se dokáže stát velmi pěkným dárkem s cenou do tisíce korun.