Portské víno Cálem LBV 2016

Značka: Cálem

Sušší portské víno s výraznějšími tříslovinami a chutí borůvek, malin a ostružin. Díky balení v pevné papírové kazetě poslouží jako přitažlivý dárek.

Dostupnost Skladem
Kód: 0102014
569 Kč 758,67 Kč / 1 l
Portské víno Cálem LBV 2016
Značka: Cálem

Portské typu LBV (Late Bottled Vintage) je ponejvíce oblíbené na britských ostrovech a v zámoří. A Cálem tahle vína zkrátka umí. Portské Late Bottled Vintage ročníku 2016 je pevně strukturované portské s nevtíravou kyselinkou a plným tělem.

Cesta vzniku portského vína Cálem LBV 2016

Portská vína Late Bottled Vintage jsou dostupnější alternativou ke klasickým Vintage portským vínům. Po sběru modrých hroznů, jejich fermentaci a fortifikaci zrálo Cálem LBV 2016 4 - 6 let v dubových sudech o objemu 8 tisíc litrů. Za tuto dobu získalo lehce kořenitý nádech, nicméně zachovalo si svoji ovocitost. Filtrované putuje do lahví a poté do prodeje.

Charakterové vlastnosti

Barva

Rubínově tmavě červená barva přechází ve skleničce na okrajích ve světle fialový odstín

Vůně

V nose vás zaujme silná vůně rozmačkaných ostružin a sušených švestek. Následují kořenitá vůně lékořice a vše uzavře nenásilná vůně kávy.

Chuť

Již při prvním doušku se přihlásí příjemná kombinace černého rybízu, sušených švestek a meruněk, malin a čokolády. V ústech stále vyzařuje svoji mladistvost, nicméně je dokonale plné s elegantními taniny. S jeho fantasticky dlouhým závěrem s nádechem kakaa získáte pocit, že potřebujete ochutnat ještě jednu skleničku.

Nahlédni do domu Cálem ve Vila Nova de Gaia:

Technické detaily

Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz a Sousão
Objem alkoholu: 20 %
Objem kyselin: 4,90 g/l
Objem zbytkového cukru: 91 g/l
pH: 3,55
Uzávěr: T-cork
Winemaker: Carlos Alves
Dekorativní obal: papírová krabička

Stáhni si technický list LBV 2015 (EN)

Ocenění

16,5 bodu získalo v hodnocení odborníků Vinho Grandes Escolhas
16 bodů obdrželo v portugalském magazínu Revista de Vinhos
Zlatou medaili vyhrálo v soutěži Concours Mondial de Bruxelles 2016 v kategorii "Other Vintages"
Bronzovou medaili získalo v soutěži International Wine & Spirit Competition 2016 v kategorii "Other Vintages"

Zlatou medaili získalo v hodnocení odborníků na Mundus Vini v roce 2023

Servírování a uchovávání

Teplota při servírování

Portské víno Cálem LBV 2016 nejlépe chutná při podávání za teploty mezi 16 - 18 °C.

Skladování a spotřeba

Po otevření láhve doporučujeme spotřebovat do 2 až 4 měsíců. Víno uchovávej na suchém a chladném místě, chráněné před světlem a slunečním svitem. Láhev skladuj vertikálně. Na jejím dně se může objevit sediment, což je přirozenou vlastností portského vína a není jakkoli na závadu.

Páruj a hraj si s chutěmi

Portské víno Cálem LBV 2016 se nejlépe hodí k masitým pokrmům jako je steak z hovězí svíčkové. Vynikající souhru vytvoří také s čokoládovým koláčem s tvarohovou náplní a sýry se středně intenzivním aroma.
Portské dohromady s něčím na zub? Přečti si článek S čím chutná portské.

O značce Cálem

Značka Cálem nese odpradávna příjmení jeho zakladatele Antónia Alves Cálema. Někteří současníci by jej bez rozpaků nazvali nevyléčitelným dobrodruhem, neboť na tehdejší dobu činil dosti odvážné kroky.

Když v roce 1859 založil značku Porto Cálem, rovnou začal s exportem portského vína přes Atlantik do Brazílie.

Činil tak v době, kdy portské ostatní obchodníci vyváželi pouze na Britské ostrovy nebo dál do Evropy.

Vyšlapané cestičky byly zkrátka pro Antónia nuda - první transakce portského vína si nechal od Brazilců zaplatit v exotických dřevinách. Pro někoho riziko, pro něj budování velmi pevných obchodních vztahů.

Úspěch exportu do Brazílie otevřel Antóniovi dveře do zbytku světa. Jak se cesty s nákladem vína množily, učinil další odvážný krok - pořídil si vlastní námořní flotilu. Není těžké uhodnout, proč má značka Cálem dodnes v logu vyobrazenou právě karavelu.

Generace, které následovaly, neúnavně pracovaly na zajištění celosvětového uznání. Značka tak získala řadu ocenění za eleganci, charakter a kvalitu svých vín.

Cálem dnes patří mezi nejvýznamnější producenty portského vína a s dalšími značkami jako Kopke, Burmester či Barros náleží do skupiny Sogevinus. Vinice Quinta do Arnozelo se nachází na levém břehu řeky Douro ve vinařské podoblasti Douro Superior a je klasifikována Institutem vín z Doura a portských vín (IVDP) stupněm A.

Zaujal Tě příběh značky Cálem? Prohlédni si jejich oficiální web.

Názor Vaška z Oporto.cz

Oporto-Vasek-Nazor-Quinta-do-Seixo

Vyvážený poměr tříslovin a zbytkového cukru rámuje celkově zajímavý dojem z tohoto vína. Byť definované svou komplexností, není vůbec složité, a přesto bude vždy elegantní. Ne nadarmo jej mají rádi hlavně spotřebitelé ve Velké Británii. Bude zcela v pořádku vypít si jej s nejlepšími přáteli.