Portské víno Cálem Special Reserve

Značka: Cálem

Portské víno pro všechny, kdo mají rádi plná a vyvážená vína. V krabičce s hezkým plastickým potiskem.

Dostupnost Skladem
Kód: 0102006
589 Kč 785,33 Kč / 1 l
Portské víno Cálem Special Reserve
Značka: Cálem

Povedená Reserva

Úkolem každého vinaře je namíchat prvotřídně vybalancované portské víno. U Cálem Special Reserve Tawny se to podařilo na jedničku. Je plné a krásně strukturované.

Cesta vzniku portského vína Cálem Special Reserve

Hrozny v optimální kondici se sklízejí ručně, následně se zbaví třapin, jsou rozdrceny a vinifikovány postupem založeným na pečlivé maceraci s extrakcí barvy, tříslovin a aromatických látek ze slupek. Celý proces probíhá při kontrolované teplotě 28 - 30 °C v kamenných vanách "lagares", až do momentu dosažení požadového stupně Baumé. V této fázi se přidává 77% vinná pálenka, čímž vzniká fortifikované víno.

Cálem Special Reserve Tawny je výsledkem pečlivého výběru vín, která zrála v malých dubových sudech v průměru 7 let.

Charakterové vlastnosti

Barva

Při pohledu do skleničky oceníš jeho zářivou rudohnědou barvu. Zachytíš v ní také zářivě zlatavé odlesky.

Vůně

Přičichni a nos máš v mžiku plný oříškových aroma kombinovaných s rozinkami. Nejsou však nijak těžké, spíše naopak - tyhle vůně jsou příjemně harmonické.

Chuť

To, co naznačovala už vůně, se plně projevuje v chuti. Ústa doslova explodují v návalu jemně vyvážených tónin sušených plodů a exotického koření. Představte si lískový oříšek ve společnosti skořice a jste na nejlepší cestě poznat portské víno Cálem Special Reserve Tawny. Na patře zanechává dlouho příjemný závěr.

Nahlédni do domu Cálem ve Vila Nova de Gaia:

Technické detaily

Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
Objem alkoholu: 19,5 %
Objem kyselin: 3,80 g/l
Objem zbytkového cukru: 105 g/l
Uzávěr: T-cork
Winemaker: Carlos Alves
Dekorativní obal: papírová krabička

Stáhni si technický list (EN)

Ocenění

85 bodů ve Wine Enthusiast Magazine
16 bodů v Revista de Vinhos
Gold medal Vinalies Internationales 2018
Silver medal Vinalies Internationales 2004

Servírování a uchovávání

Teplota při servírování

Portské víno Cálem Special Reserve Tawny nejlépe chutná při podávání za teploty mezi 14 - 16 °C. Především za vyšších letních teplot jej servíruj na dolní hranici tohoto rozmezí, případně ještě o 1 - 2 °C níže. Zabráníš tak nežádoucímu vystupování alkoholu a potlačení přirozených vůní.

Skladování a spotřeba

Víno uchovávej na suchém a chladném místě, chráněné před světlem a slunečním svitem. Láhev skladuj vertikálně. Na jejím dně se může objevit sediment, což je přirozenou vlastností portského vína a není jakkoli na závadu. Otevřenou láhev uchovávej nejlépe v chladničce a víno spotřebuj nejdéle do 4 - 6 měsíců od otevření.

Páruj a hraj si s chutěmi

Díky bohatství vůní a chutí se Cálem Special Reserve Tawny hodí téměř pro jakýkoliv druh jídla. Doporučit jej můžeme k párování s košíčky z listového těsta plněné hruškami a malinami (známé též jako vol-au-vent) nebo s dýňovým dortem s polevou z karamelového krému dulce de leche. Skvěle také chutná s aromatickými sýry typu Stilton.
Portské dohromady s něčím na zub? Přečti si článek S čím chutná portské.

O značce Cálem

Značka Cálem nese odpradávna příjmení jeho zakladatele Antónia Alves Cálema. Někteří současníci by jej bez rozpaků nazvali nevyléčitelným dobrodruhem, neboť na tehdejší dobu činil dosti odvážné kroky.

Když v roce 1859 založil značku Porto Cálem, rovnou začal s exportem portského vína přes Atlantik do Brazílie.

Činil tak v době, kdy portské ostatní obchodníci vyváželi pouze na Britské ostrovy nebo dál do Evropy.

Vyšlapané cestičky byly zkrátka pro Antónia nuda - první transakce portského vína si nechal od Brazilců zaplatit v exotických dřevinách. Pro někoho riziko, pro něj budování velmi pevných obchodních vztahů.

Úspěch exportu do Brazílie otevřel Antóniovi dveře do zbytku světa. Jak se cesty s nákladem vína množily, učinil další odvážný krok - pořídil si vlastní námořní flotilu. Není těžké uhodnout, proč má značka Cálem dodnes v logu vyobrazenou právě karavelu.

Generace, které následovaly, neúnavně pracovaly na zajištění celosvětového uznání. Značka tak získala řadu ocenění za eleganci, charakter a kvalitu svých vín.

Cálem dnes patří mezi nejvýznamnější producenty portského vína a s dalšími značkami jako Kopke, Burmester či Barros náleží do skupiny Sogevinus. Vinice Quinta do Arnozelo se nachází na levém břehu řeky Douro ve vinařské podoblasti Douro Superior a je klasifikována Institutem vín z Doura a portských vín (IVDP) stupněm A.

Zaujal Tě příběh značky Cálem? Prohlédni si jejich oficiální web.

Názor Vaška z Oporto.cz

Oporto-Vasek-Nazor-Quinta-do-Seixo

Portská vína typu Reserve Tawny v sobě vždy skrývají umění winemakera, který dokáže zkombinovat několik starších vín ze dřeva. Tomu hlavnímu, panu Alvésovi, se u Cálem zcela povedlo vyvážit kyselinky a úroveň zbytkového cukru, proto už po prvním ochutnání si říkám, že si tahle Reserva už téměř podává ruku s datovaným Cálem Tawny 10 Years Old. Pokud s portským začínáš, nalej si nejdříve skleničku základního Cálem Fine Tawny a porovnej jej s touto Cálem Special Reserve, ihned Ti bude patrný rozdíl získaný delší dobou zrání a vybraným blendem vín.