Portské víno Cálem Vintage 2002

Značka: Cálem

Více než dvacet let zrající portské víno s nádhernou chutí červeného ovoce. Umístěné v dřevěném boxu potěší jako dobrý dárek.

Dostupnost Skladem
Kód: 0105021
1 400 Kč 1 866,67 Kč / 1 l
Portské víno Cálem Vintage 2002
Značka: Cálem

Klasická Vintage portská vína jsou ročníková vína vyrobená z hroznů jedné sklizně. Patří mezi nejhodnotnější druhy, poněvadž jejich deklarace probíhá pouze v nejlepších letech. Ročník 2002 k nim rozhodně patří a určitě se vyplatilo počkat více než 20 let s otevřením této lahve.

Cesta vzniku portského vína Cálem Vintage 2002

I přes suchou zimu a suché léto roku 2002 nezaznamenala vinařská oblast Douro extrémní vedra, která by ohrozila úrodu vinné révy. Déšť na začátku září pomohl dostat do bobulí vodu a v polovině tohoto měsíce byly hrozny v téměř dokonalém stavu.

Nicméně zrovna, když začalo vinobraní v podoblasti Cima Corgo, počasí se zlomilo a pro většinu vinařů zůstala možnost sklidit úrodu pouze mezi jednotlivými dešťovými přívaly.

Přeháňky pokračovaly až do října, nicméně Ti, kteří stihli sklidit hrozny ještě před příchodem dešťů, získali malé množství standardně kvalitních až vynikajících vín.

A to je případ také portského Cálem Vintage 2002.

Charakterové vlastnosti

Barva

Sytě rubínová barva na okrajích přechází v tmavě fialovou, ve skleničce pod správným úhlem až téměř zčerná

Vůně

V nose se Ti zabydlí intenzivní sladké vůně exotického ovoce - ananasu a cukrového melounu cantaloupe. Za nimi se však skrývá buket evokující vůni červených třešní, višní, švestek a vzápětí také vanilky a čokolády.

Chuť

Plná obsahující hedvábné třísloviny, s příjemnou kyselinkou. V ústech převáží chutě zralých ostružin, borůvek, přezrálých černých třešní. Jeho předností jsou lehké taniny přinášející do chutí náznaky eukalyptu a anýzu. Zkrátka komplexní půvabné portské víno.

Nahlédni do domu Cálem ve Vila Nova de Gaia:

Technické detaily

Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
Objem alkoholu: 20 %
Uzávěr: korkový
Winemaker: Carlos Alves
Dekorativní obal: dřevěný box

Servírování a uchovávání

Teplota při servírování

Podávej při teplotě mezi 12 a 14 ºC.

Skladování a spotřeba

Víno skladuj na suchém a tmavém místě bez teplotních výkyvů. Láhev ulož do vodorovné polohy. Za těchto podmínek lze skladovat v láhvi po neomezenou dobu, aniž by došlo k poškození kvality jeho vlastností a charakteru.

Po otevření láhve pro správné servírování jej dekantuj. Portská vína typu Vintage spotřebuj nejlépe týž den či do 2 - 3 dní, po této době dochází k výrazné změně senzorických vlastností. Otevřenou láhev uchovávej nejlépe v chladničce nebo vinotéce při teplotě kolem 7 °C.

Páruj a hraj si s chutěmi

Jedinečná ovocitá chuť Cálem Vintage 2002 jej opravňuje podávat s čokoládovými dezerty jako fondanty zdobené černým rybízem nebo pěnou z hořké čokolády. Výborně chutná také s tvrdými sýry nebo ušlechtilými sýry s modrou plísní.
Portské dohromady s něčím na zub? Přečti si článek S čím chutná portské.

O značce Cálem

Značka Cálem nese odpradávna příjmení jeho zakladatele Antónia Alves Cálema. Někteří současníci by jej bez rozpaků nazvali nevyléčitelným dobrodruhem, neboť na tehdejší dobu činil dosti odvážné kroky.

Když v roce 1859 založil značku Porto Cálem, rovnou začal s exportem portského vína přes Atlantik do Brazílie.

Činil tak v době, kdy portské ostatní obchodníci vyváželi pouze na Britské ostrovy nebo dál do Evropy.

Vyšlapané cestičky byly zkrátka pro Antónia nuda - první transakce portského vína si nechal od Brazilců zaplatit v exotických dřevinách. Pro někoho riziko, pro něj budování velmi pevných obchodních vztahů.

Úspěch exportu do Brazílie otevřel Antóniovi dveře do zbytku světa. Jak se cesty s nákladem vína množily, učinil další odvážný krok - pořídil si vlastní námořní flotilu. Není těžké uhodnout, proč má značka Cálem dodnes v logu vyobrazenou právě karavelu.

Generace, které následovaly, neúnavně pracovaly na zajištění celosvětového uznání. Značka tak získala řadu ocenění za eleganci, charakter a kvalitu svých vín.

Cálem dnes patří mezi nejvýznamnější producenty portského vína a s dalšími značkami jako Kopke, Burmester či Barros náleží do skupiny Sogevinus. Vinice Quinta do Arnozelo se nachází na levém břehu řeky Douro ve vinařské podoblasti Douro Superior a je klasifikována Institutem vín z Doura a portských vín (IVDP) stupněm A.

Zaujal Tě příběh značky Cálem? Prohlédni si jejich oficiální web.

Názor Vaška z Oporto.cz

Oporto-Vasek-Nazor-Quinta-do-Seixo

Přestože ročník 2002 nebyl v době sklizně hroznů ve všech podoblastech Doura ideální, tohle Vintage z Douro Superior je vynikající. Je tělnaté, komplexní a vyvážené. Navíc je ze dvou důvodů skvělé pořídit si tuto láhev jako dobrý dárek. Zaprvé - je za již více než dvacet let dostatečně vyzrálé, tudíž se hodí na oslavě jej otevřít a zadruhé - v té dřevěném boxu vypadá nádherně, vydrží v něm neotevřené klidně další desítky let a oslavenec se na ni může chodit se zálibou jen dívat.