Portské víno Quinta do Noval Vintage 2001 Silval

Značka: Quinta do Noval

Vynikající ročníkové portské víno z jedné vinice od prvotřídního výrobce Quinta do Noval. S potištěnou papírovou krabičkou s okénkem.

Dostupnost Skladem
Kód: 0105020
1 000 Kč 1 333,33 Kč / 1 l
Portské víno Quinta do Noval Vintage 2001 Silval
Značka: Quinta do Noval

Rok 2011 byl v portském jedním z nejlepších

Portská vína stylu "Vintage" deklarují výrobci pouze pro nejlepší ročníky. Rok 2001 v Douru takovým byl, proto z hroznů vinice Quinta do Silval bylo v roce 2003 nalahvováno toto výborné Single Quinta Vintage Port.

Jak vznikalo portské víno Quinta do Noval Vintage 2001 Silval

Hrozny jsou sbírány v optimální formě během září a října. Quinta do Noval obhospodařuje vlastní vinice v údolí Douro s certifikací stupně A. Veškerá produkce hroznů je ručně tříděna, přičemž většina produkce je následně rozmělněna pomocí lidských nohou v tradičních kamenných vanách "lagares". Takto se dosáhne co nejlepší extrakce šťávy a zabrání nežádoucímu rozdrcení jadérek.

V průběhu kvasného procesu je do rmutu přidána 77% vinná pálenka "aguardente", která fermentaci zastaví. Ve víně tak přirozeně zůstává zbytkový cukr a přidaný alkohol.

Mladé portské s Vintage potenciálem poté zraje v dubových sudech o objemu 550 litrů, a to minimálně 18 měsíců. Po této nezbytné době se rozhoduje o jeho nalahvování.

Portské víno Quinta do Noval Silval ročníku 2001 bylo deklarováno v roce 2003, nicméně na trh uvedeno až po roce 2014, kdy byl zájem trhu největší. Hrozny pocházejí výhradně z vinice Quinta do Silval, která leží v podoblasti Cima Corgo v srdci údolí řeky Douro.

Výkonný ředitel Quinta do Noval Christian Seely o něm říká: "Silval se vyznačuje velmi svůdným buketem, ovocitostí a hedvábnými taniny, což z něj dělá neobvykle atraktivní a přesto přístupné mladé Vintage portské víno." K tomu dodává: "Víno sdílí s předchozími deklarovanými víny Vintage Silval vlastnosti jako jsou jemnost, elegance a připravenost ke konzumaci v době, kdy je ještě relativně mladé. Zároveň si však zachovává dostatečnou strukturu pro další dlouholeté zrání v láhvi."

Charakterové vlastnosti

Barva

Intenzivní aroma rozinek a sušených švestek

Vůně

V nose zaujme vůně švestek s příjemnými kořenitými tóny

Chuť

V chuti dominuje kombinace třešní, malinového džemu a karamelu. Na patře se soustředí tóny anýzu, hořké čokolády a kávové pěny. Koncentrované, s pevnými tříslovinami, ale zároveň velmi elegantní. Jemná kyselinka dodává vínu rovnováhu a svěžest do dlouhého a příjemného závěru.

Technické detaily

Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional 50 %, Tinto Cão 20 %, Touriga Franca 15 %, Tinta Roriz 10 %, Tinta Barroca 5 %
Objem alkoholu: 19,5 %
Objem kyselin: 4,70 g/l
Objem zbytkového cukru: 81,3 g/l
pH: ---
Uzávěr: klasický korkový uzávěr
Dekorativní obal: papírová krabička s okénkem

Páruj a hraj si s chutěmi

Vintage portské od Quinta do Noval si fantasticky sedne s čokoládovými dezerty, višňovým koláčem nebo sušenými švestkami a lískovými oříšky. Ze slaných pochutin zvol sýry s modrou plísní jako je Stilton nebo Roquefort.

Co takhle portské s něčím na zub? Přečti si článek S čím chutná portské. 

Servírování a uchovávání

Portské víno Quinta do Noval Vintage 2001 Silval si nejlépe vychutnáš při teplotě 15 - 17 °C.

Před podáváním doporučujeme víno dekantovat pomocí dekantačního trychtýře. Ve skleněné karafě se provzdušní a na sítku v trychtýři se zachytí případný sediment.

Víno určené k archivaci skladuj horizontálně v chladu a suchu, chráněné před slunečním světlem a kolísáním teplot.

Po otevření láhve bude víno v nejlepší kondici prvních 48 hodin. Pokud jej nespotřebuješ rovnou při stolování, v dalších hodinách víno uchovávej v chladničce či vinotéce při teplotě 7 - 8 °C.

O vinařství Quinta do Noval

Historie vinařství Quinta do Noval se píše od roku 1715, proto patří v portském víně mezi nejstarší vinařské značky. Její majitelé byli vždy průkopníky modernizace výroby vín a to například výsadbou vinic v závislosti na délce slunečního svitu.

Quinta do Noval leží v údolí řeky Douro v podoblasti Cima Corgo (horní Corgo) nad městem Pinhão. Na jejich vinicích najdeme především odrůdy Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinto Cão, Tinta Barroca, Tinta Francisca, Sousão.

Významnou raritou mezi portskými víny je jejich Vintage Nacional, vyrobené z hroznů, dozrátých na révě, jež přečkala bez úhony epidemii révokazu v 19. století. Zatímco ostatní výrobci museli vinnou révu roubovat na americké podnože, které byli vůči révokazu rezistentní, na jedné vinici v Quinta do Noval se dodnes zachovaly původní hlavy bez těchto neoriginálních podnoží. Vína z tohoto vinařství se díky vyššímu obsahu hlíny v půdě vyznačují zemitou příchutí.

Více o vinařství Quinta do Noval se dočtete na blogu O portském.cz v článku Mistři portského - Quinta do Noval.

Oblast údolí řeky Douro

Je jedním z nejstarších a zároveň nejkrásnějších vinařských regionů na světě. Již roku 1756 se stala vyhlášenou vinařskou oblastí DOC. Historie výroby portského vína však sahá až do 17. století. Zdejší specifické klimatické podmínky umožňují dosahovat místním vínům té nejlepší kvality.

Názor Vaška z Oporto.cz

Vasek-Nazor-Quinta-do-Noval

Portské víno Quinta do Noval Vintage 2001 Silval nabízí vysokou hodnotu za velmi přijatelné peníze. Je zhruba za polovinou ideální doby pro konzumaci, nicméně má svůj dobrý potenciál k dalšímu zrání v láhvi. Proto se může stát vhodným dárkem pro vinařského nadšence. Bude zcela jistě ozvláštněním slavnostní tabule, při níž díky němu vyniknout Tvé hostitelské schopnosti. Směle si tipnu, že většina z hostů ani podobné víno ještě neochutnala. S Vintage od Quinta do Noval máš tedy zaděláno na spoustu kladných bodů!